انتقال وام مسکن یکم به شهر دیگر ، چگونه امکان پذیر است؟!

آشنایی با قوانین: خرید خانه برای تمامی افراد و به خصوص قشر جوان تر همیشه یکی از دغدغه های بزرگ به حساب می آمده و هنوز هم همین منوال ادامه داد، شاید با افزایش قیمت هایی که اخیرا در بازار مسکن رخ داده است این دغدغه بزرگ تر هم شده باشد. یکی از راه هایی که در این میان به کمک افراد می آید استفاده از وام مسکن و تسهیلات مربوط به آن است. منابع بسیاری وجود دارد که با کمک آنها می توان در باب انواع وام مسکن در بانک های مختلف اطلاعات زیادی به دست آورد، اما آیا شما می دانید که در صورت نیاز به انتقال وام مسکن یکم به شهر دیگر باید چه کنید؟ در این مطلب با شما هستیم که بگوییم چگونه تسهیلات مسکن یکم را به شهر دیگر منتقل کنیم؟

در وهله اول باید بدانید وام مسکن از محل‌های زیر قابل دریافت است و شما می‌توانید از یکی از راه‌های زیر اقدام کنید.

  • صندوق پس‌انداز یکم
  • اوراق ممتاز
  • صندوق پس‌انداز مسکن
  • حساب پس‌انداز مسکن جوانان
  • اوراق ممتاز استفاده از تسهیلات مسکن توام با حساب‌های مذکور

انتقال وام مسکن یکم به شهر دیگر

برای بسیاری از افراد شرایطی پیش می آید که بعد از ثبت درخواستشان مبنی بر دریافت وام مسکن، به هر دلیلی مجبور شوند که از شهر خود نقل مکان کرده و به شهر دیگری بروند. در چنین شرایطی طبیعتا تغییراتی نیز در دریافت وام مسکن شما رخ خواهد داد. در این خصوص بانک مسکن به تازگی اعلام کرده است که مردم می توانند به شکلی کاملا قانونی و به راحتی امتیازاتی را که برای تسهیلات بانک مسکن و وام مسکن خود دریافت کرده بودند را به شهر دیگری نیز انتقال دهند. با این حال این مسیر دارای مراحل و نکاتی است که قبل از طی کردن آن باید به خوبی از آنها باخبر بود.

 

 

یکی از مسائل مهمی که در رابطه با انتقال وام مسکن یکم به شهر دیگر اهمیت می یابد اندازه وامی است که به شما تعلق می گیرد. وام هایی که بانک مسکن ارائه می دهد به طور کلی این گونه است که در شهر تهران به صورت انفرادی ۸۰ میلیون تومان و برای زوجین ۱۶۰ میلیون تومان، در شهرهایی با بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت به صورت انفرادی ۶۰ میلیون تومان و برای زوجین ۱۲۰ میلیون تومان و در نهایت نیز در سایر مناطق به صورت انفرادی ۴۰ میلیون تومان و برای زوجین ۸۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

انتقال تسهیلات وام مسکن یکم مربوط به شهر تهران

اگر فردی تصمیم داشته باشد که از هر شهری از ایران نقل مکان کرده و به تهران بیاید تسهیلاتی که دریافت خواهد کرد دقیقا مطابق همان شهری خواهد بود که حسابش را افتتاح کرده است. این یعنی اگر فردی برای مثال افتتاح حساب خود را در شهری مانند اصفهان انجام داده باشد و بعد به هر دلیل به شهر تهران نقل مکان کند، وام مسکنی که دریافت می کند همان ۶۰ میلیون خواهد بود و چون به تهران می آید دیگر لزوما به ۸۰ میلیون تومان نخواهد رسید.

حالا اگر فردی بخواهد از شهر تهران به سایر شهرها نقل مکان کند چه؟ در چنین شرایطی از آن جا که بیشترین اندازه وام و تسهیلات مربوط به شهر تهران است برای کسانی که از شهر تهران به سایر شهرها بروند اندازه و میزان وام بر اساس سقف شهری محاسبه می شود که مقصد قرار خواهد گرفت. این یعنی اگر شما در تهران باشید و برای وامی با سقف ۸۰ میلیون اقدام نموده باشید و حالا به هر دلیل تصمیم به انتقال به شهری مانند اصفهان را داشته باشید، وام انتقال یافته شما با سقف وام اصفهان که همان ۶۰ میلیون تومان است محاسبه خواهد شد.

شرایط انتقال وام مسکن یکم به شهرستان

یکی از ویژگی های مثبت وام مسکن یکم، امکان انتقال آن به شهرهای دیگر است که البته همین مسئله نیز به نوبه خود دارای شرط و شروطی است که در منابع بانکی چنین بیان شده اند:

  • بر مبنای قوانین و مقررات امکان استفاده از تسهیلات مسکن یکم برای متقاضیان خانه اولی و سایر متقاضیانی که واجد شرایط هستند و دریافت مبلغ تسهیلات آنها به موعد مقرر فرا رسیده باشد و در حال حاضر آنها ساکن شهری به غیر شهری هستند که در آن اقدام به افتتاح حساب کرده بودند مجاز است.
  • سپرده گذار یا متقاضی می ‌تواند در صورت نیاز در زمان سررسید از بانک تقاضا نماید امتیاز دریافت تسهیلات مسکن او به شهر دیگری که در حال حاضر در آن قرار دارد منتقل شود، در واقع در خواست انتقال وام مسکن بدهد و منزل را خریداری کند.
  • البته باید همه افرادی که متقاضی انتقال وام مسکن خود به شهرهایی به جز شهری که در آن حساب افتتاح کرده اند هستند بدانند و برای فعالیت های مالی خود برنامه ریزی کامل را انجام دهند.
  • در صورت تمایل متقاضیان به انتقال وام مسکن یکم به شهر دیگر به جز شهری که محل افتتاح حساب و سپرده گذاری است، در زمان دریافت تسهیلات، مبلغ پرداختی تسهیلات آنها بر اساس سقف تعیین شده برای همان شهری پرداخت خواهد شد که در مقصد انتقال وام مسکن است. بنابراین امکان دارد مبلغ وام مسکنشان کمتر شده باشد.

 

شرایط انتقال وام مسکن از سایر شهرها به شهر تهران

مسئله ای که تا به اینجا به آن اشاره کردیم مربوط به زمانی بود که شهر تهران به عنوان مبدا انتخاب می شد. حالا امکان دارد که برای افرادی شرایط کمی تغییر کرده و بخواهند وام مسکن خود را از سایر شهرها به تهران انتقال دهند. بنابراین این شرایط نیز به نوبه خود دارای شرایط به خصوصی خواهد بود.

برای مثال اگر محل کار یا سکونت شخصی به کلان شهر منتقل شده باشد یا اصلاً قصد خرید مسکن در کلان شهرها را دارد باید با ارائه مستنداتی هم چون قولنامه، مجوز انتقال وام خود را بگیرد و امتیاز وام خود را به کلان شهر مورد نظر خود انتقال دهد.

یادتان نرود که شما نمی‌توانید امتیاز خود را خرید و فروش نمایید، به همین دلیل هم موظف هستید مدارک و مستنداتی را برای مدیریت استان‌ ها ارائه نمایید تا انتقال وام مسکن خود را به راحتی و بدون دردسر به شهر مورد نظر خود انتقال دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *