تبدیل سند مشاع به شش دانگ ، قدم به قدم با قانون!

آشنایی با قوانین: وقتی صحبت از خرید و یا فروش یک ملک و یا خانه می شود اولین مسئله ای که اهمیت پیدا می کند قانونی بودن روند معامله است. برای آن که بتواند معامله ای را به صورت قانونی پیش برد باید پیش از هر چیز در این زمینه اطلاعاتی کافی به دست آورد تا در نهایت بتوان با دستی پر به سراغ معامله و میز قرارداد رفت. یکی از اصلی ترین مسائلی که باید در زمینه معامله ملک در نظر گرفت، شناخت انواع سند است. این که شما بدانید به طور کلی اسناد رسمی شامل چه مواردی می شوند شرط لازم هر گونه معامله است.

بعد از آن بر اساس شرایط متفاوتی که برایتان وجود دارد ممکن است بدانید که چگونه می تواند روندهای متفاوتی را که مربوط به سند می شود به صورت قانونی طی کرد؟ در این مطلب با شما هستیم تا در این رابطه بیشتر صحبت کنیم و به شکل خاص و ویژه ای به این موضوع بپردازیم که چگونه می توان سند مشاع را به سند شش دانگ تبدیل کرد. پس توصیه می کنیم برای دانستن فرآیند تبدیل سند مشاع به شش دانگ این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

اسناد شش دانگ و مشاع

همان طور که پیش از این نیز اشاره شد، سندهای ملکی انواع بسیار متنوعی دارند که از میان آنها می توان به سند مشاع، سند شش دانگ، سند مفروز، سند منگوله دار، سند تک برگ، سند معارض، سند اعیان، سند وقفی، سند ورثه ای، سند المثنی، سند شورایی، سند عرصه، سند وکالتی، سند پنچاق و سند رهنی اشاره کرد.

اما مواردی که در این مطلب تصمیم داریم به طور خاصی در رابطه با آنها صحبت کنیم سندهای مشاع و شش دانگ هستند. به طور کلی می توان در شرح این اسناد چنین گفت:

سند شش دانگ چیست؟

همان طور که می توان از نام این سند حدس زد، سند شش دانگ مربوط به املاکی است که به طور کامل به یک فرد تعلق دارند. سندهای شش دانگ از اعتبار بسیار بالایی برخوردار هستند و مسائل حقوقی مربوط به آن بسیار ساده و اندک هستند.

 

سند مشاع چیست؟

یکی از مهم ترین انواع سند رسمی در کشور ما سند مشاع نام دارد. این سند در واقع مربوط به زمانی است که یک ملک دارای چند مالک باشد یا بین چند نفر به صورت شراکتی تقسیم شده باشد. در این نوع از سند هر کدام از شرکا مالک بخشی از ملک هستند و هر کدامشان سندی رسمی دارند. با توجه به این موضوع موضوعات حقوقی در زمان فروش و یا خرید خانه ای که مشاعی است تقریبا پیچیده خواهد بود، به همین دلیل هم برای این کار حتما از یک متخصص و مشاور حقوقی کمک بگیرید.

تبدیل سند مشاع به شش دانگ

با توجه به توضیحاتی که در رابطه با این دو نوع سند ارائه شد احتمالا ممکن است که در شرایط ویژه ای مجبور شوید که سند خود را تغییر دهید. برای مثال فرض کنید که فردی یک ملک کلنگی دارد و می خواهد آن را خراب کرده و در ازایش یک آپارتمان با چندین واحد بسازد. سند اولیه این ملک همان سند مادر یا مشاع است. اما برای ساخت آپارتمان جدید و تقسیم واحدها فرآیندی وجود دارد که باید آن را پیمود.

 

قبل از هر چیزی در فرآیند تبدیل سند مشاع به شش دانگ ملک مورد نظر باید قابل افراز باشد. یعنی متراژ آن به اندازه ای باشد که بتوان به صورت استاندارد آن را به واحدها و یا طبقات مختلف تقسیم بندی کرد. برای این کار باید موافقت شهرداری و اداره ثبت صادر شود. پس مالک باید با ارائه مدارک اولیه لازم که شامل سند مالکیت و بنچاق، کارت شناسایی، عوارض شهرداری، فیش آب و برق و… می شود به اداره ثبت مراجعه کرده و تقاضای خود را اعلام کند. اداره ثبت مسئله را با شهرداری مطرح می کند، چرا که پیش از هر چیز شهرداری باید با این فرآیند موافقت کرده و اجازه آنر ا صادر کند. اداره شهرداری بعد از بررسی های لازم در صورتی که ملک قابل افراز باشد آن را به اداره ثبت اعلام کرده و اجازه تبدیل سند و یا افراز ملک را صادر می کند.

در این مرحله از تبدیل سند مشاع به شش دانگ اداره ثبت بعد از موافقت شهرداری و بعد از بررسی های انجام شده بر روی متراژ ملک و نوع تقسیم بندی واحدها تقسیم نامه ای می نویسد و آن را با مالک در میان می گذارد. سپس اداره ثبت بر اساس تقاضای مالک در تقسیم نامه مشخص می کند که ملک باید به چند واحد و یا طبقه تقسیم بندی شود. بنابراین ابتدا تقسیم نامه در اداره ثبت نوشته می شود و سپس مالکین می توانند واحدهای خود را از اداره ثبت درخواست کنند تا این اداره سندهای شش دانگ هر کدام از آنها را به صورت مجزا صادر نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *